Data wpisu: 23.11.2018

Nie chcesz być VAT-owcem? Możesz nie mieć wyjścia!

Jedną z kluczowych decyzji podejmowanych na etapie zakładania działalności gospodarczej jest ta dotycząca bycia tzw. VAT-owcem. Większość przedsiębiorców może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku opłacania (i naliczania) podatku od towarów i usług. Z czysto biznesowego punktu widzenia i tak nie warto się na to decydować, ponieważ faktura VAT to bardzo korzystny dokument transakcyjny, zwiększający szansę na pozyskanie kontrahenta. Niezależnie od podjętej przez Ciebie decyzji musisz wiedzieć, że część przedsiębiorców nie ma wyjścia i obligatoryjnie staje się płatnikami podatku VAT.

Kto nie skorzysta ze zwolnienia z VAT?

Bardzo dokładnie precyzuje to artykuł 113 ustawy o VAT. Znajdziemy w nim wykaz działalności, które w świetle obowiązujących przepisów nie mogą zostać wykluczone z katalogu płatników podatku od towaru i usług (obowiązującego w Polsce od 1993 roku).

Ze zwolnienia na pewno nie skorzysta przedsiębiorca trudniących się usługami prawniczymi oraz jubilerskimi. Podobnie będzie w przypadku firmy, która świadczy doradztwo na rzecz innych podmiotów. Tutaj jednak mamy do czynienia z kilkoma wyjątkami. Płatnikiem VAT nie musi być przedsiębiorca doradzający w zakresie:

  • Doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt;
  • Doradztwa związanego ze sporządzaniem planów zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego;

Płatnikiem VAT obligatoryjnie staje się też przedsiębiorstwo obracające niektórymi towarami wymieniony w ustawie. Chodzi tutaj głównie o metale szlachetne (w tym srebro czy platynę oraz stworzone z nich produkty, np. sztućce), biżuterię i inne wyroby jubilerskie oraz bursztyn.

VAT-owcem będzie również firma trudniąca się handlem towarami opodatkowanymi akcyzą (np. paliwa), produkująca nowe środki transportu (np. samochody czy motocykle), stawiająca budynki, budowle lub ich części (np. deweloperzy) oraz tworząca tereny budowlane.

Być VAT-owcem czy nie?

Jeśli Twoja działalność nie mieści się w wymienionych ramach, możesz zrezygnować z opłacania podatku VAT. Pamiętaj jednak, że w ten sposób znacznie zawężasz sobie krąg potencjalnych kontrahentów. W sytuacji, gdy zamierzasz obsługiwać głównie klienta biznesowego, radzimy jednak zarejestrować się jako płatnik podatku od towarów i usług, ponieważ wystawiona przez Ciebie faktura będzie po prostu bardziej pożądana (możliwość odliczenia podatku przez kontrahenta będącego VAT-owcem).

Na koniec przypomnijmy, że aktualnie w Polsce obowiązują cztery stawki podatku VAT:

  • 23% - stawka podstawowa;
  • 8% - stawka obniżona stosowana do niektórych towarów i usług (np., owoce oleiste, cytrusy, ryby, usługi hotelowe);
  • 5% - stawka obniżona stosowana do niektórych towarów i usług (np. jagody, przyprawy);
  • 0% - dotyczy głównie sprzedaży wewnątrzwspólnotowej, ale obejmuje również m.in. monitory czy drukarki;

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w sprawie tego, czy musisz być VAT-owcem, zawsze możesz poprosić o indywidualną interpretację w swoim Urzędzie Skarbowym.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry