Data wpisu: 17.12.2018

Uważaj! Tak zwrócisz uwagę fiskusa na Twój biznes!

Z pewnością się zgodzisz, że kontrola skarbowa to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą spotkać przedsiębiorcę (nawet uczciwego). Fakty są jednak takie, że fiskus nie ma fizycznych możliwości, by zweryfikować poprawność rozliczeń wszystkich firm w Polsce. Większość biznesów znajduje się poza obszarem zainteresowania organów skarbowych. Wystarczy jednak podjąć kilka szczególnych decyzji, by natychmiast zwrócić na siebie uwagę fiskusa i mieć kontrolę jak w banku.

Fakturowanie z rodziną

Takie postępowanie zawsze budzi podejrzliwość fiskusa. Jeśli przedsiębiorca wystawia lub otrzymuje faktury od członków rodziny, może to zostać uznane za próbę uniknięcia płacenia podatków. Urzędnicy szczególnie chętnie kontrolują biznesy powiązane ze sobą rodzinnie, najczęściej podejmując tzw. kontrole krzyżowe.

Nawiązanie współpracy z kontrahentem z branży budowlanej/energetycznej/paliwowej

Każda z tych branż znajduje się na „czarnej liście” organów skarbowych. Wynika to z tego, iż statystycznie najczęściej dochodzi w nich do łamania przepisów podatkowych. Wymienione branże są także matecznikiem szarej strefy. Prowadząc biznes w budowlance, transporcie, energetyce czy obrocie paliwami można być praktycznie pewnym częstych wizyt urzędników.

No dobrze, ale co mają do tego kontrahenci takich firm? Oni dostają rykoszetem. Jeśli fakturujesz na rzecz podmiotu z jednej z wymienionych branż, jest bardzo prawdopodobne, że kontrola obejmie także Ciebie – fiskus będzie chciał sprawdzić zasadność wystawienia faktury sprzedażowej. Jest to element walki z nadużyciami podatkowymi, które stanowią ogromny problem dla budżetu państwa.

Wykazanie dużej straty

Żaden biznes nie daje gwarancji powodzenia, dlatego osiągnięcie straty w danym roku podatkowym nie jest niczym nadzwyczajnym. Fakt ten może jednak zainteresować urzędników, zwłaszcza jeśli wcześniej dobrze Ci szło.

Ponadto zadeklarowanie straty będzie bardzo podejrzane, jeśli pomimo braku dochodu inwestujesz w zakup nowych urządzeń czy samochodów. Fiskusa zainteresuje, skąd masz na to pieniądze, co niemal na pewno skończy się kontrolą skarbową.

Wystąpienie o zwrot podatku VAT

Klasyka gatunku. W obecnych realiach zwrócenie się do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku VAT praktycznie gwarantuje wszczęcie kontroli skarbowej. Fiskus niechętnie oddaje pieniądze, zwłaszcza jeśli są to duże kwoty.

JPK i split payment ułatwiły urzędnikom nadzorowanie poprawności rozliczeń podatku VAT, ale jednocześnie spowodowały duże problemy w takich branżach, jak budowlanka czy transport. Przedsiębiorcy muszą czekać na swoje pieniądze, nierzadko wcześniej poddając się drobiazgowej kontroli.

To oczywiste, że w wielu biznesach nie ma możliwości całkowitego unikania tego typu praktyk. Jeśli w przypadku Twojej działalności jest inaczej, to spróbuj nie zwracać na siebie uwagi zgodnie z naszymi poradami – ryzyko kontroli będzie wówczas znacznie mniejsze.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry