Data wpisu: 11.06.2019

Wsparcie prawne w firmie: dlaczego nie warto tworzyć etatu dla prawnika?

W naszym kraju jakoś tak się przyjęło, że przedsiębiorca powinien być ekspertem od wszystkiego: prowadzenia biznesu, księgowości, a także oczywiście przepisów prawa. Takie podejście do sprawy prędzej czy później zaowocuje kłopotami, dlatego rozsądnie jest już na etapie rozwijania firmy skorzystać z pomocy specjalistów w danej dziedzinie. Szczególnie dotyczy to kwestii prawnych, które są szalenie skomplikowane, a wystarczy jeden prosty błąd, by wpędzić firmę w niemałe problemy. Czy jednak zatrudnienie prawnika na etat ma sens? Naszym zdaniem, poza specyficznymi przypadkami, nie. Argumenty znajdziesz w tym poradniku.

Utrzymanie prawnika sporo kosztuje

Jest to najbardziej prozaiczny powód, dla którego nie warto – najczęściej w imię prestiżu – decydować się na utworzenie etatu dla prawnika. Poza tym trzeba sobie zdawać sprawę, że pomoc prawna w zdecydowanej większości firm przydaje się tylko okazjonalnie, np. przy okazji procesów cywilnych czy konfliktów z organami skarbowymi/inspekcją pracy. Zatrudnienie prawnika na etat jest więc przerostem formy nad treścią i niepotrzebnym windowaniem kosztów prowadzenia działalności.

W biznesie potrzebne są porady prawne z konkretnego zakresu

To bardzo ważny argument. Prawnicy specjalizują się w danych dziedzinach prawa, z których nie wszystkie są przydatne na poziomie prowadzenia biznesu. Przykładowo: po co firmie prawnik doskonale orientujący się w prawie rodzinnym, ale słabo w prawie spółek handlowych? No właśnie.

O wiele korzystniej jest więc korzystać z usług prawnych dopiero wtedy, gdy są one rzeczywiście potrzebne i wówczas poszukać fachowca w danej dziedzinie. Daje to pewność, że prawnik nie będzie musiał się wdrażać w konkretną tematykę, co niepotrzebnie wydłużyłoby procedurę np. wejścia w spór z nierzetelnym kontrahentem.

Outsourcing usług prawnych jest tańszy i szybszy

Obecnie nie ma żadnego problemu z tym, aby w miarę potrzeb korzystać z usług prawnych na zasadzie outsourcingu. Wiele kancelarii oferuje swoją pomoc zdalnie lub na miejscu, oddelegowując prawnika specjalizującego się w obszarze, z jakim problem ma przedsiębiorca. Outsourcing usług prawnych wciąż jednak budzi obawy. Czy słusznie? Absolutnie nie.

Po pierwsze: takie rozwiązanie jest szybsze. Firma zwraca się do kancelarii z jakimś problemem, a ta wyznacza specjalistę w danej dziedzinie, który nie traci czasu na uzupełnianie wiedzy. Po drugie: usługi prawne świadczone w ramach outsourcingu jest po prostu tańsze i łatwiejsze do rozliczenia. Współpraca B2B jest znacznie bardziej opłacalna niż etat. Przedsiębiorca płaci wyłącznie za usługę, a nie przygotowanie stanowiska pracy czy gotowość do świadczenia porad prawnych.

Wbrew pozorom wsparcie prawne może się przydać każdej firmie, nawet jednoosobowej. Prawnicy powinni brać udział przy tworzeniu np. regulaminów usług, polityk prywatności, wzorów umów czy analizowaniu zapisów kontraktów. Każdą z tych czynności można zlecić w ramach outsourcingu usług prawnych.


Autor wpisu:
Soluma Group, Grzegorz Wiśniewski

Nasze usługi

Zapoznaj się z ofertą świadczoną przez członków naszej grupy biznesowej, ponad 20 różnych firm i branż.

Zobacz ofertęDołącz swoją firmę

Stosujemy pliki cookies. Jeśli nie blokujesz tych plików (samodzielnie przez ustawienia przeglądarki), to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Zobacz politykę cookies.
Przewiń do góry